Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Orionu: Hubblův pohled

Uznání: NASA, ESA, Hubble Legacy Archive; Processing: Francisco Javier Pobes Serrano

Jen málo kosmických pohledů podněcuje představivost natolik, jako Mlhovina v Orionu. Mlhovina je též známá jako M42 a její zářící plyn obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných roků. Mlhovina v Orionu nabízí jednu z nejlepších příležitostí ke studiu, jak se rodí hvězdy, zvlášť proto, že jde o nejbližší velkou hvězdotvornou oblast, ale také proto, že energetické hvězdy v mlhovině odfoukly mračna neprůhledného plynu a prachu, která by jinak náš pohled zakrývala a tak poskytují bezprostřední pohled na řadu probíhajících kroků zrodu hvězd a jejich vývoje. Tento snímek Mlhoviny v Orionu je jedním z vůbec nejostřejších a vznikl s využitím dat Hubblova kosmického dalekohledu. Celá Mlhovina v Orionu měří asi 40 světelných roků a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie, jako Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Orion_Nebula
  2. APOD: 2019-10-30 Uvnitř mlhoviny Orion
  3. APOD: 2020-11-22 Tmavé molekulární mračno Barnard 68
  4. Youtu.be: Flight Through the Orion Nebula in Visible and Infrared Light [Ultra HD]
  5. APOD: 2021-06-23 STARFORGE: Simulace vzniku hvězd
  6. APOD: Stellar nurseries
  7. Wikipedia: Trapezium_Cluster
  8. CalTech.edu: Star Birth
  9. Wikipedia: Hubble_Space_Telescope
  10. APOD: 2021-03-22 Od Orionu po Vozku
  11. NASA: What is a light-year?
  12. APOD: 2008-06-06 Dvouramená spirála Mléčné dráhy
  13. NASA: Our Sun - by the numbers

Štítky: Mlhovina Orion, Hubble, Star-formation


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »