Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od Plejád k Hyjádám

Uznání a copyright: Amir H. Abolfath (TWAN)

Tento kosmický pohled se přes zaprášené souhvězdí Býka (Taurus) odshora dolů táhne téměř 20 stupňů. Začíná u Plejád a končí Hyjádami, což jsou dvě hvězdokupy na pozemské obloze známé už od starověku. Kompaktní hvězdokupa Plejády nahoře je asi 400 světelných let daleko. Toto nádherné uskupení mladých hvězd svítí přes oblaka prachu, které rozptylují modré hvězdné světlo. Hvězdokupa Hyjády ve tvaru písmene V dole je více rozprostřená a nachází se mnohem blíže, jen 150 světelných let daleko. Hvězdokupa Hyjády se zdá být ukotvena jasnou hvězdou Aldebaran, což je rudý obr žlutého vzhledu. Ovšem Aldebaran ve skutečnosti leží jen 65 světelných let daleko a do blízkosti Hyjád se promítá jenom náhodou. Na scéně jsou též zřejmé slabé a tmavé prachové mraky na okraji molekulárního mračna v Býku. V širokoúhlém pohledu je vlevo od mladistvé hvězdy T Tauri a Hindovy proměnné mlhoviny zrovna nad Aldebaranem vidět i tmavá mlhovina Barnard 22.

Seznam odkazů v popisu

  1. Torgheh.ir: Astrophotography by Amir H. Abolfath: DUSTY TAURUS
  2. ComfyChair.org: Taurus - The Bull
  3. Goucher.edu: The Shield of Achilles (Iliad, Book 18)
  4. APOD: 2019-11-07 Messier 45: Dcery Atlase a Pleione
  5. APOD: 2012-12-24 Sváteční Hyjády
  6. NightskyInfo.com: The Hyades Star Cluster
  7. Illinois.edu: ALDEBARAN (Alpha Tauri)
  8. CalTech.edu: Herschel's View of the Taurus Molecular Cloud
  9. APOD: 2011-03-26 T Tauri a Hindova proměnná mlhovina
  10. CosmicPursuits.com: The Taurus Molecular Cloud

Štítky: Spirální galaxie, Ngc6744, Satellite galaxy


5. vesmírný týden 2025

5. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 2. 2. 2025. Měsíc bude v novu. Večer je možné vidět šest planet, z toho trojice Venuše, Jupiter a Mars jasně dominuje na první pohled, a pak už je vidět okem jen Saturn. Aktivita Slunce je nízká a možná neuvidíme skoro žádné skvrny. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) se rozpadla, ale stala se ozdobou oblohy na jižní polokouli. Český projekt Czsky.cz nyní plnohodnotným online planetáriem. Sondy mířící k Měsíci jsou zatím na oběžné dráze Země, ale už poskytují zajímavá data. 29. ledna připomeneme 90 let od narození významného českého astronoma Luboše Kohoutka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »