Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 45: Dcery Atlase a Pleione

Uznání a copyright: Adam Block, Steward Observatory, University of Arizona

Mračnem kosmického prachu vzdáleným zhruba 400 světelných let uhání nádherná otevřená hvězdokupa Plejády, nebo Kuřátka, která je dobře známá svými výrazně modrými reflexními mlhovinami. Na obloze se nachází v souhvězdí Býka a je v Orionovu rameni naší Galaxie Mléčné dráhy. Hvězdy a mračno kosmického prachu ovšem nejsou příbuzné, jen náhodou procházejí stejnou oblastí vesmíru. Hvězdokupa je známa už od starověku jako kompaktní skupina hvězd a Galileo ji poprvé nakreslil při pohledu svým dalekohledem i s hvězdami, které jsou příliš slabé, než aby byly vidět pouhým okem. Charles Messier zapsal hvězdokupu jako 45. položku svého slavného katalogu věcí, které nejsou kometami. Podle řeckého mýtu jsou Plejády sedmi dcerami astronomického titána Atlase a mořské nymfy Pleione. Jména jejich rodičů jsou mezi devíti nejjasnějšími hvězdami kupy. Tento hloubkový a širokoúhlý snímek pokrývá přes hvězdokupu Plejády 20 světelných let.

Seznam odkazů v popisu

  1. Naic.edu: The Pleiades
  2. APOD: 2001-12-28 Reflexe světla hvězd
  3. APOD: 2010-11-18 Sestry ze zaprášené oblohy
  4. APOD: 2007-04-28 Mladý Měsíc a Plejády
  5. APOD: 2007-04-13 Sedm zaprášených sester
  6. Wikipedia: File:Pleiades_Sidereus_Nuncius.png
  7. NASA: Hubble’s Messier Catalog
  8. Wikipedia: Pleiades_(Greek_mythology)
  9. AdamBlockPhotos.com: Adam Block's Latest View of the Universe - M45: The Pleiades (Subaru)

Štítky: M45, Plejády, Galactic star cluster, Prach


44. vesmírný týden 2024

44. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 10. do 3. 11. 2024. Měsíc je viditelný na ranní obloze a bude v novu. Na večerní obloze slábne kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) a u Slunce zaniká zbytek z komety C/2024 S1 (ATLAS). Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, ale Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce opět zdobí aktivní skupina skvrn, silné erupce nám dávají naděje na polární záři. Crew Dragon s posádkou mise Crew-8 konečně dorazil z ISS. SpaceX nadále vypouští mnoho vláčků družic Starlink. Nově se můžeme setkat i s modrou barvou těchto družic. Problém představuje také náhlý rozpad družice Intelsat 33e na geostacionární dráze. Chystá se start pilotované lodi Šen-čou 19.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) & Milkyway

Pokus o zachycení komety a mléčné dráhy na louce areálu budoucí Sítinské hvězdárny Pardubický kraj

Další informace »