Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Amir H. Abolfath (TWAN)

Jak daleko dohlédnete? Nejvzdálenějším objektem snadno viditelným neozbrojeným okem je M31, velká Galaxie v Andromedě, vzdálená něco přes 2 milióny světelných let. Bez dalekohledu se tato nesmírná spirální galaxie zdá jako bezvýznamný, slabý mlhavý obláček v souhvězdí Andromedy. Ovšem na této skvělé šestihodinové teleskopické digitální mozaice našeho nejbližšího galaktického souseda je vidět jasné žluté jádro, tmavé vinoucí se prachové pásy, zářivá modrá spirální ramena a jasné červené emisní mlhoviny. Dnes dokonce i běžného pozorovatele inspiruje poznání, že existuje mnoho vzdálených galaxií jako je M31, tak astronomové o tomto základním konceptu debatovali teprve před 100 lety. Jsou tyto "spirální mlhoviny" jednoduše oblaka plynu v naší vlastní Galaxii Mléčné dráze, nebo se jedná o "vesmírné ostrovy", vzdálené galaxie hvězd srovnatelných se samotnou Mléčnou dráhou? To byla stěžejní otázka slavné debaty Shapley-Curtis v roce 1920, která později vyústila do pozorování, že se Andromeda podobá naší Galaxii Mléčné dráze, se závěrem, že celý vesmír je mnohem větší, než jsme si kdy představovali.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Andromeda_Galaxy
  2. Youtu.be: Our Milky Way Galaxy: How Big is Space?
  3. Wikipedia: Spiral_galaxy
  4. APOD: 2016-03-22 Duhové světélkování vzduchu nad Azorami
  5. Wikipedia: Andromeda_(constellation)
  6. Torgheh.ir: HOME / DEEPSKY / CCD / M31, ANDROMEDA GALAXY
  7. Pinimg.com: Foto: pejsek :-)
  8. Nasonline.org: The "Great Debate" of 1920
  9. NASA: The Milky Way Galaxy
  10. APOD: 2019-06-17 Mléčná dráha nad pyramidou opeřeného hada
  11. NASA: The Shapley - Curtis Debate in 1920
  12. APOD: 2018-07-29 Cesta do středu Galaxie
  13. APOD: 2018-05-08 Pozorovatelný vesmír

Štítky: Andromeda galaxy, M31, Spirální galaxie


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Detail

Foto na ohnisku 20 mm Dx

Další informace »