Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhové světélkování vzduchu nad Azorami

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN); Rollover Annotation: Judy Schmidt

Proč celá obloha září jako obrovská opakující se duha? Světélkování vzduchu. Vzduch nyní vždycky světélkuje, ale je obtížné to vidět. Porucha, jako je blížící se bouře, může způsobit znatelné vlnění v zemské atmosféře. Tyto atmosférické hustotní gravitační vlny jsou oscilacemi vzduchu, které jsou analogické s těmi, které vznikají při vhození kamene do klidné vody. Dlouhotrvající expozice téměř vertikálních stěn světélkujícího vzduchu učinily zvlněné struktury lépe viditelné. Ovšem odkud se vzaly ty barvy? Temně červená pochází zřejmě od molekul OH asi 87 kilometrů vysoko, které excituje ultrafialové záření ze Slunce. Oranžové a zelené světélkování vzduchu způsobují nejspíš atomy sodíku a kyslíku, které jsou o něco výše. Snímek, na který se díváte, byl pořízen při výstupu na Mount Pico na portugalských Azorách. Světla na zemi pocházejí z ostrova Faial v Atlantickém oceánu. Na nádherné obloze, která je vidět přes pásovité světélkování vzduchu, středem probíhá centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha a vlevo nahoře je vidět Galaxie v Andromedě, neboli M31.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Azory, Světélkování vzduchu, Colorful, Mouse over


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »