Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter v čelistech a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Mohammad S. Hayati

Tento měsíc je vhodný pro pozorování Jupiteru. Pokud chcete vyhledat největší planetu naší Sluneční soustavy na obloze, tak se dívejte po západu na jihovýchod a Jupiter by měl být nejjasnějším objektem v této části oblohy. V triedru nebo v malém dalekohledu můžete uvidět Jupiterovy čtyři nejjasnější měsíce a možná i nějaké oblačné pásy. Snímek, na který se díváte, byl pořízen před měsícem z Perského zálivu. Je na něm vidět Jupiter napravo od téměř svislého pásu centrálního disku naší Galaxie Mléčné dráhy. Nepojmenovaná skalní formace vypadá jako čelisti obřího monstra, které se chystá Jupitera zkousnout. Pokud se už díváte na Jupiter, tak by vás mohlo zajímat, že kosmická sonda NASA Juno je nyní u Jupiteru a tuto obří planetu studuje. Tento měsíc je také vidět Saturn, a i když je blízko Jupiteru, tak není tak jasný.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Our Solar System
  2. NASA: Jupiter
  3. Youtu.be: What's Up: June 2019 Skywatching Tips from NASA
  4. APOD: 2016-07-10 Setkání Měsíce s Jupiterem
  5. Wikipedia: Persian_Gulf
  6. NASA: The Milky Way Galaxy
  7. TimeAndDate.com: díváte na Jupiter
  8. Wikipedia: Juno_(spacecraft)
  9. SwRI.edu: Juno
  10. APOD: 2019-02-05 Perijovum 16: Průlet kolem Jupiteru
  11. APOD: 2019-05-08 Jupiter z Juno jak skleněnka
  12. APOD: 2019-06-17 Mléčná dráha nad pyramidou opeřeného hada

Štítky: Jupiter, Mléčná dráha, Skalní formace


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »