Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víry a barvy na Jupiteru z Juno

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS; Processing & License: Matt Brealey, Seán Doran

Jak vznikají barvy v Jupiterových mračnech? Nikdo pořádně neví. Hustou atmosféru Jupiteru většinou tvoří vodík a hélium, prvky, které jsou při nízkých teplotách horních mračen Jupiteru bezbarvé. Které stopové prvky dodávají barevnost zůstává předmětem výzkumu, i když jedním z předních kandidátů je malé množství hydrogensulfidu amonného. Co je zřejmé z barevně zvýrazněného snímku a mnoha jiných podobných, že světlejší mraky jsou typicky výše než ty tmavé. Zobrazené světlé mraky víří kolem červených oblastí vpravo dole, a zdá se, že také zakrývají některé tmavší části nahoře. Snímek pořídila kosmická sonda Juno při svém letošním 14. blízkém průletu kolem Jupiteru. Juno pokračuje na své vysoce eliptické dráze, blízko této obří planety prosviští každých 53 dní a pokaždé zkoumá trochu jinou část.
Oprava: Na pozůstatek anglického textu upozornil Eduard Měsíček.

Štítky: Mračna, Jupiter, Swirls


2. vesmírný týden 2025

2. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 1. do 12. 1. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a je tedy vysoko na večerní obloze. V noci na pátek 10. 1. zakrývá Plejády. Jasná Venuše je každým dnem blíže slabšímu Saturnu. Jupiter je vysoko nad jihovýchodem a Mars níže nad severovýchodem. Aktivita Slunce je vysoká a nelze vyloučit ani silné erupce a polární záře. Nová česká kometa nese jméno C/2024 Y1 (Mašek) po jejím objeviteli z Liberce. Kometa C/2024 G3 (ATLAS) viditelná zatím jen na jižní obloze nyní skokově zjasnila a je dobré sledovat její další vývoj. Očekáváme první start rakety New Glenn a sedmý testovací let Super Heavy Starship.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »