Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střemhlav do Jupiteru

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt, Justin Cowart

Podnikněte tento simulovaný střemhlavý skok do horní atmosféry Jupiteru, do plynného obra, který je vládcem Sluneční soustavy. Výborná animace je založena na snímcích kamery JunoCam a na datech mikrovlnného radiometru na palubě kosmické sondy Juno, která obíhá Jupiter. Začínáte ve vzdálenosti 3000 kilometrů nad jižní oblačnou pokrývkou Jupiteru a svůj postup můžete sledovat na displeji vlevo. Jak se v místě slavné rudé skvrny noříte hlouběji a jak výška klesá, tak roste teplota. Údaje z Juno ukazují, že Velká rudá skvrna, největší bouřkový systém ve Sluneční soustavě, proniká asi 300 kilometrů hluboko do atmosféry této obří planety. Pro srovnání, nejhlubší bod v pozemských oceánech se nachází 11 kilometrů hluboko. Nepodlehněte panice a proleťte se ještě jednou.

Štítky: Jupiter, Juno, Grs, Red spot


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Stopa stanice ISS nad východním obzorem

Další informace »