Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jedna noc, jeden dalekohled, jedna kamera

Uznání a copyright: Fernando Cabrerizo (Centro Astronomico de Tiedra)

Tyto pohlednice z naší Sluneční soustavy jsou pořízené ve stejnou noc, ze stejného místa, se stejným dalekohledem a jsou vidět ve stejném měřítku, takže poskytují zajímavé srovnání zdánlivých velikostí. Měsíc pokrývá na pozemské obloze asi půl stupně a jeho mozaika se skládá z šesti snímků. Další vložené obrazy jsou výsledkem digitálního skládání snímků nebo jediných expozic a u každého jsou dole vloženy skutečné vzdálenosti. Většina planet Sluneční soustavy s jejich jasnými měsíci a Pluto byly zachyceny při teleskopické expedici, ale prchavý Merkur chybí, protože se schoval za mraky u obzoru. Zato byla úspěšně zachycena Mezinárodní kosmická stanice. Byla to noc 21. července. Dalekohled a kamera byly na observatoři Centro Astronomico de Tiedra ve Španělsku.

Štítky: Jupiter, Mars, Venuše, Měsíc, Apparent size, Saturn, Uran, Neptun, Pluto, ISS


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »