Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace mračen na Jupiteru z Juno

Uznání Videa: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Gerald Eichstädt

Jak se pohybují mračna na Jupiteru? Snímky pořizované kosmickou sondou NASA Juno při jejím posledním průletu kolem Jupiteru byly po analýze a digitální interpolaci zpracovány do tohoto časosběrného videa. a tak pomohly odpovědět na tuto otázku. Osmisekundové zrychlené video digitálně interpoluje mezi dvěma snímky pořízenými po devíti minutách a odhaduje, jak se mračna na Jupiteru pohybovala během 29 hodin. Výsledek vypadá jako abstraktní psychedelický sen s kašmírským vzorem. Počítačová animace vědecky ukazuje, že kruhové bouře mají tendenci vířit, zatímco pásy a zóny se zdají plynout. Celkový pohyb není překvapující a dal se vidět na časosběrných videíchdříve, i když nikdy do takových podrobností. Zobrazená oblast je asi 4 krát větší, než Jupiterova Velká rudá skvrna. Výsledky ze sondy Juno neočekávaně ukazují, že počasové jevy zasahují hluboko pod oblačnou pokrývku.

Tisková konference 17. května 2018: Juno a nový Jupiter: Co jsme se doposud dověděli?

Štítky: Jupiter, Juno, Mračna


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce + detail slunečních skvrn

Upraveno do barev Slunce

Další informace »