Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod Jupiterem

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstädt & Seán Doran

Jupiter je podivnější, než jsme si mysleli. Kosmická sonda NASA Juno na své vysoce eliptické dráze nyní dokončila svůj šestý průlet kolem Jupiteru. Na obrázku je Jupiter vidět zespodu, kde překvapivě horizontální pásy, které pokrývají většinu planety mizí a mění se do vírů a složitých vzorů. Poblíž rovníku je vidět řada bílých oválů. Nedávné výsledky ze sondy Juno ukazují, že Jupiterovo počasí sahá hluboko pod vrcholky mraků a že Jupiterovo magnetické pole se velice mění podle místa. Juno má v plánu oběhnout Jupiter 37 krát a každý oběh trvá asi šest týdnů.

Štítky: Jupiter, Juno, Jižní pól


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »