Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přílet k Jupiteru

Uznání videa a copyright: Peter Rosén et al.; Music: The Awakening by Clemens Ruh

Jak by vypadal přílet k Jupiteru? Tým 91 amatérských astrofotografů pořídil ze Země přes 1000 snímků Jupiteru a ty digitálně zpracoval do videa, které můžete vidět nahoře a tak pomohl s odpovědí na tuto otázku. Snímky se pořizovaly něco přes tři měsíce od prosince 2014. Výsledný fiktivní přílet se podobá tomu, co viděla kosmická sonda NASA Juno při svém prvním přiblížení k Jupiterově soustavě loni v červenci. Video začíná s Jupiterem, který je nejprve jeví jako malé těleso ve středu obrazu. Jak se Jupiter přibližuje zespodu, tak se planeta stává větší a větší a mezitím se stává zjevná rotace jeho oblačných pásů. Jupiterova zmenšující se Velká rudá skvrna se do pohledu natočí dvakrát a občas ukazuje neobvyklou aktivitu. Kolem velké planety je také vidět rotovat mnoho bílých oválů. Video končí, když imaginární kosmická loď prolétá nad severním pólem Jupiteru.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Mračna, Video


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »