Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Juno se blíží k Jupiteru

Uznání: NASA, JPL, Juno Mission

Po téměř pětileté cestě se Juno blíží k Jupiteru přes severní pól, a taková perspektiva se hned tak nevidí ani u pozemských sond, které se obvykle k Jupiteru nejvíce přiblíží u rovníku. Tento pohled na vládnoucího plynného obra na noční stranu Jupiteru se čtyřmi velkými galilejskými měsíci zachytila 21. června ze vzdálenosti 10,9 miliónů kilometrů kamera JunoCam. JunoCam má pořizovat detailní pohledy na oblačnost v atmosféře se zónami a pásy a 4. července (5. července v 5 UT) zažehne svůj hlavní motor, zpomalí a vstoupí na svou oběžnou dráhu. Pokud vše dobře půjde, tak to bude první kosmická sonda, která bude obíhat přes póly Jupiteru a prolétat jen 5000 kilometrů daleko od vrcholů oblačnosti při své misi v délce 20 měsíců.

Štítky: Kosmická loď, Juno, Jupiter, Galilean moons


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »