Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Jupiter

Uznání a copyright: Göran Strand

Zorné pole v teleobjektivu na snímku z 10. dubna sdílely Měsíc s Jupiterem. Obě tělesa byla blízko opozice, na opačné straně od Slunce na noční pozemské obloze. Na jediné expozici pořízené přes procházející mrak, který trochu ztlumil jasné měsíční světlo, je vidět dobře známá tvář přirozené družice naší planety spolu s plynovým obrem, který vládne Sluneční soustavě s jeho seřazenými čtyřmi galilejskými měsíci. Označeny odshora dolů jsou to Kalisto, Europa, Ganymed a Io. Naše vlastní přirozený satelit se jeví velice velký, neboť je blízko a je jasný. Přesto Kalisto, Ganymed Io jsou fyzicky větší, než pozmský Měsíc a vodní Europa je jen o něco málo menší. Ze šesti největších měsíců planet ve Sluneční soustavě zde chybí pouze Saturnův měsíc Titan.

Štítky: Měsíc, Callisto, Io, Ganymed, Jupiter, Europa, Galilean moons, Opposition


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »