Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ganymede Enhanced

Credit: Galileo Project, DLR, JPL, NASA

Jak vlastně vypadá největší měsíc ve Sluneční soustavě? Ganymed je dokonce větší než Merkur a Pluto, a jeho povrch je posetý jasnými mladými krátery, které překrývají terén se směsí spousty starších tmavších kráterů protkaný brázdami a rýhami. Ganymed, podobně jako pozemský Měsíc, natáčí k centrální planetě, v tomto případě k Jupiteru, stále stejnou stranu. Na této historické a podrobné mozaice pořízené kosmickou sondou Galileo, která kolem Jupiteru obíhala v letech 1995 až 2003, byly barvy tohoto měsíce o velikosti planety zvýrazněny, aby se zlepšil kontrast povrchu. Fialové stíny, které se táhnou odshora dolů, jsou nejspíše zmrzlé částice z polárních oblastí Ganymedu. Pro možné budoucí výpravy k Jupiteru se u Europy a Ganymedu počítá s hledáním hlubokých oceánů, které by mohly hostit prostředí, považované za důležité pro život.

Štítky: Jupiter, Ganymed, Grooves


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Lysou horou

Pohled výhradně na jižní část oblohy po druhé vlně polární záře. Ani zenit není v zorném poli.

Další informace »