Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Jupiter jsou daleko

Uznání a copyright: Adam Tomaszewski

Venuše a Jupiter byly 30. června ve skutečnosti daleko od sebe, jen se za soumraku na západní obloze jevily blízko sebe. Obě jasné planety poblíž kulminace letošní nádherné konjunkce jsou zachyceny současně v zorném poli dalekohledu na ostrém digitálním obrazu složeném z mnoha snímků večer po západu Slunce z Poznaně ve středozápadním Polsku. Plynový obr s pásy Jupiter byl od Polska asi 910 miliónů kilometrů daleko. To je více jak 11 krát dále, než srpek Venuše vzdálený v tu dobu pouze 78 miliónů kilometrů. Ovšem protože je průměr obřího Jupiteru více jak 11 krát větší než Venuše, tak jsou obě planety vidět se zhruba stejnou úhlovou velikostí. Polský astronom 16. století Mikuláš Koperník by se jistě potěšil z takového pohledu dalekohledem na obě planety s Jupiterem a jeho čtyřmi Galileovskými měsíci a srpkem Venuše. Pozorování Jupiterových měsíců a fází srpku Venuše bylo důkazem, který podporoval Koperníkův, neboli heliocentrický model Sluneční soustavy.

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce, Angular size, Copernicus, Galileo


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »