Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše, Jupiter a noční svítící mraky

Uznání a copyright: Petr Horálek

Už jste viděli míjející se planety? Planety Jupiter a Venuše dnes procházejí kolem sebe na vzdálenost půl stupně, jak se to jeví ze Země. Tato konjunkce je vidět na celém světě a uvidět ji je docela snadné, stačí se krátce po západu Slunce podívat k západu. Nad obzorem uvidíte nejjasnější objekty na obloze, Venuši a Jupiter, přičemž Venuše je z těch dvou jasnější. Nahoře jsou vidět obě k sobě se blížící planety před dvěma dny na pozápadové obloze ozdobené též vysokými nočními svítícími mraky. V popředí se ze břehu Sečské přehrady v České republice dívá astrofotografova sestra. Říkala, že noční svítící mraky viděla poprvé. Jupiter a Venuše budou dnes večer k sobě ještě blíž a v určité části oblohy budou vidět až do poloviny srpna.

Dnes večer: Podívejte se na Venuši a Jupiter těsně vedle sebe po západu Slunce.

Štítky: Jupiter, Venuše, Noční svítící oblaka


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Stopa stanice ISS nad východním obzorem

Další informace »