Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Červený obdélník z Hubbla

Uznání: ESA, Hubble, NASA; Reprocessing: Steven Marx, Hubble Legacy Archive

Jak vznikla neobvyklá mlhovina Červený obdélník? Ve středu mlhoviny je stárnoucí dvojhvězda, která jistě mlhovinu pohání, ale nevysvětluje její barvy. Neobvyklý tvar Červeného obdélníku způsobuje nejspíš tlustý torus, který protahuje jinak sférický tok do kónických tvarů s růžky. Jelikož je torus vidět z boku, tak se zdá, že kónické tvary tvoří X. Zřetelné příčky naznačují, že k odtoku dochází nárazově. Neobvyklým barvám mlhoviny je rozumět méně, ovšem spekuluje se, že zčásti pochází od uhlovodíkových molekul, které by mohly být stavebními kameny organického života. Mlhovina Červený obdélník se nachází asi 2300 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Mlhovina nahoře je vidět do velkých podrobností jako výsledek nedávno znovu zpracovaného snímku z Hubblova kosmického dalekohledu. Za několik miliónů let, až jedna z centrálních hvězd ještě více vyčerpá jaderné palivo, mlhovina Červený obdélník nejspíše rozkvete do planetární mlhoviny.

Cosmonova: Editor APODu bude mít 28. května ve Švédsku přednášku

Štítky: Binary star, Hubblův kosmický dalekohled, Red rectangle


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »