Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo a Mléčná dráha

Uznání & copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Na tomto říjnovém pohledu na celou oblohu jsou duchovitá zjevení dvou fundamentálních rovin. Scéna byla zachycena z tábořiště u břehu jezera pod tmavou oblohou na severu Maine v USA. Na ní se do oblouku vypíná rovina naší Mléčné dráhy nad slabou září nad obzorem. Zvířetníkové světlo je pás prachu, který rozptyluje sluneční světlo v rovině ekliptiky, je roztažen téměř horizontálně a s Mléčnou dráhou se protíná nedaleko místa označeného planetou Jupiter. Vpravo od Jupiteru, daleko za hvězdokupou Plejády je zjasnění zvířetníkového pásu známé jako protisvětlo, které je za tmavé noci vidět i pouhým okem. V klidných vodách jezera je lovec Orion obklopený mnoha zářivými hvězdami, který vychází nad vzdálenými horami.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Orion, Zvířetníkové světlo, Plejády, Gegenschein


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Stopa stanice ISS nad východním obzorem

Další informace »