Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma zvířetníkového světla

Uznání a copyright: Miloslav Druckmüller (UM FSI, Brno Univ. of Technology), Shadia Habbal (IfA, Univ. of Hawaii)

Toto 360° panoráma od východního po západní obzor sleduje pás zvířetníkového světla podél roviny ekliptiky. Slabé zvířetníkové světlo vzniká na prachu, který rozptyluje sluneční světlo a prostírá se v této základní souřadné rovině nebeské sféry, která odpovídá ročnímu pohybu Slunce na obloze, neboli oběžné dráze Země. Toto fascinující panoráma je mozaikou snímků pořízených od soumraku ke svítání během jediné noci ze dvou různých míst na Mauna Kea. Na východním obzoru (vlevo) jsou vidět světla havajského města Hilo a u západního obzoru jsou vidět stavby dalekohledu Subaru a obou Keckových dalekohledů. Za pečlivě zvolené bezměsíčné noci Venuše zářila jako Jitřenka nad východním obzorem a Saturn byl poblíž opozice. Zdá se, že Saturn je uvnitř zjasnění zvířetníkového pásu známého jako protisvit. Protisvit má elongaci, neboli úhlovou vzdálenost od Slunce podél ekliptiky, 180°. Rovina naší Mléčné dráhy probíhá v projekci mozaiky pod úhlem a protíná horizontální pás zvířetníkového světla nad východním i západním obzorem. Na východě vychází výduť galaktického centra s mlhovinami, hvězdami a prachovými mračny.
Poznámka: Český rozhlas uskutečnil rozhovor s prof. Druckmüllerem s názvem Matematika pro fotografování astronomických úkazů.

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Panorama, Mauna Kea, Gegenschein, Ecliptic plane


15. vesmírný týden 2025

15. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 4. do 13. 4. 2025. Měsíc bude v úplňku. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Na večerní obloze jsou dobře vidět planety Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je zvýšená a jsou vidět velké sluneční skvrny. Skončila mise přes zemské póly nazvaná symbolicky Fram2. K ISS se má vydat kosmická loď Sojuz MS-27 s tříčlennou posádkou dlouhodobé mise. Před 55 lety začala mise Apollo 13.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Bodeho galaxie

M81 Messier 81 je spirální galaxie v souhvězdí Velké medvědice, která byla objevena Johannem Elertem Bodem 31. prosince 1774 společně s nedalekou galaxií M82. Obě galaxie jsou spolu s NGC 2403 nejjasnějšími členy skupiny galaxií M 81 M82 je nepravidelná galaxie v souhvězdí Velké medvědice, byla objevena Johannem Elertem Bodem dne 31. prosince 1774, společně s nedalekou M 81. Obě jsou dnes nazývány jako Bodeho galaxie a jsou spolu s NGC 2403 nejjasnějšími členy skupiny galaxií M81. NGC 3077 je nepravidelná galaxie v souhvězdí Velké medvědice vzdálená od Země přibližně 12,4 milionů světelných let. Objevil ji William Herschel 8. listopadu 1801

Další informace »