Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a pozemský Měsíc

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Planeta Země má mnoho měsíců. Jejím největším umělým měsícem je Mezinárodní kosmická stanice, která protíná tento nádherný pohled na oblohu se siluetou mraků proti slábnoucímu světlu západu. Na snímku pořízeném minulou neděli ve Stuttgartu v Německu je také největší přirozený Měsíc Země 1,5 dne po fázi novu. Vlevo dole pod mladým srpkem je Jupiter, další jasné světlo na nebi, které je vidět u západního obzoru na časné večerní obloze. Jupiter a tyto měsíce Země z místa fotografa jen krátce utvořily pozoruhodnou těsnou trojitou konjunkci. Jupiter má samozřejmě také mnoho měsíců. Nejen to, při bližší prohlídce tohoto snímku můžete u jasné planety uvidět maličké body světla, velké přirozené družice Jupiteru známé jako Galileovské měsíce.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Konjunkce, ISS


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Lysou horou

Pohled výhradně na jižní část oblohy po druhé vlně polární záře. Ani zenit není v zorném poli.

Další informace »