Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antares a mračna

Uznání a copyright: Ivan Eder

Antares je obří hvězda. Antares patří do třídy rudých nadobrů s průměrem asi 850 krát větším, než je průměr našeho Slunce, 15 krát hmotnější a 10 000 jasnější. Antares je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Štíra (Scorpius) a je jednou z nejjasnějších hvězd na celé noční obloze. Asi 550 světelných let vzdálený Antares je vidět vlevo obklopen žlutou mlhovinou plynu, který zřejmě vyvrhnul. Záření z modré doprovodné složky Antara pomáhá rozvítit plyn mlhoviny. Daleko za Antarem je na snímku nahoře kulová hvězdokupa M4 a vpravo je vidět jasná hvězda Al Niyat.
Oprava: Na skloňování slova Antares upozornil Jan Lukačevič. Na chybějící slovo obklopen upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Mlhovina, Hvězda, Antares


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

polární záře

fotograficky zachytitelná v Krkonoších přes velkou oblačnost

Další informace »