Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M4: Nejližší známá kulová hvězdokupa

Uznání a copyright: T2KA, KPNO 0.9-m Telescope, NOAO, AURA, NSF

M4 je kulová hvězdokupa viditelná na tmavé obloze asi jeden stupeň západně od jasné hvězdy Antares v souhvězdí Štíra. M4 ve vzdálenosti 7000 světelných let je asi nejbližší kulovou hvězdokupou, což znamená, že nyní vidíme jak M4 vypadala před 7000 lety na úsvitu psané historie lidstva. Přestože M4 obsahuje stovky tisíc hvězd a rozprostírá se přes více jak 50 světelných let, tak je jednou z nejmenších a nejrozptýlenějších známých kulových hvězdokup. Zvláště neobvyklým aspektem pro kulovou hvězdokupu je u M4 centrální příčka hvězd. M4 zobrazená nahoře, je jedním z nejstarších objektů u nichž mohou astronomové přímo stanovit věk. Kupa bílých trpaslíků jeví stáří přinejmenším 9 miliard let, takové stáří vymezuje mládí celého našeho vesmíru.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M4


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

polární záře

fotograficky zachytitelná v Krkonoších přes velkou oblačnost

Další informace »