Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě planety v opozici

Uznání a copyright: Peter Knappert

Koncem září byly na pozemské obloze v opozici se Sluncem dvě planety, Jupiter a Uran. V důsledku toho byly také nejblíže Zemi ve vzdálenosti pouze 33 světelných minut, respektive 2,65 světelné hodiny, a obě tělesa byla dobrým cílem teleskopických pozorovatelů. Tato dobře naplánovaná kompozice postupných záběrů z 27. září zachycuje oba plynové obry v jejich nebeském setkání, doprovázeném jejich jasnějšími měsíci. Slabší, nazelenalý disk vzdálenějšího Uranu, je poblíž horního levého rohu. Z 5 větších měsíců této nakloněné planety lze spatřit dva, hned nahoře a vlevo od disku planety. Oba objevil v 18. století britský astronom William Herschel a později je pojmenoval podle postav ze Shakespearovy hry Sen noci svatojánské, Oberon je ten vzdálenější vlevo, Titania je blíže. V pravé části zorného pole vládne plynový obr Jupiter lemovaný řadou všech čtyř Galileovských měsíců. Nejvzdálenější od Jupiteru je Kalisto, spolu s Europou a Io nalevo od disku planety, zatímco Ganymed je osamocený vpravo.

Štítky: Io, Jupiter, Uran, Europa, Ganymed, Titania, Opposition, Oberon, Calisto


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »