Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Popel a blesky nad islandskou sopkou

Uznání: Boaworm, Wikipedia

Proč nedávná sopečná erupce na Islandu vytvořila tolik popela? I když velký mrak popela nebyl svým množstvím zase tak neobvyklý, jeho poloha stojí za pozornost, jelikož se odvál přes velice zalidněné oblasti. Sopka Eyjafjallajökull na jihu Islandu začala soptit 20. března a její druhá erupce začala pod středem malého ledovce 14. dubna. Ani erupce nebyla neobvykle silná. Tato druhá erupce ale roztála velké množství ledu z ledovce, který následně ochladil a fragmentoval lávu do hranatých sklovitých částic, které byly unášeny větrem ve stoupajícím oblaku vulkanického kouře. Na dva dny starém snímku nahoře ozařují kouř stoupající ze sopky Eyjafjallajökull blesky.

Štítky: Sopka, Iceland, Ash


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

začátek 22:56

Další informace »