Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Erupce Tungurahua

Uznání a copyright: Patrick Taschler

Minulý rok došlo ke spektakulární erupci sopky Tungurahua. Roztavená hornina na snímku nahoře je tak žhavá, že jak stéká po úbočích 5000 metrů vysoké sopky Tungurahua, tak viditelně září a mezitím je vlevo vidět, jak vyvrhuje mračno tmavého popela. Kolem lávou osvětleného vrcholku plynou cáry bílých mraků a v dálce svítí na obloze hvězdy. Snímek nahoře pořídil v minulém roce dobrodružný fotograf, kolem kterého padal sopečný popel. Sopka Tungurahua se nachází v Ekvádoru a po posledních 1300 let se zhruba každých 90 stává aktivní. Vulkán Tungurahua začal tento rok zase soptit a v nižší úrovni erupcí pokračuje dodnes.

Štítky: Sopka, Země, Tungurahua


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Před úplňkový východ Měsíce

Další informace »