Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter nad středozemím

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Z této dovolené byl nezapomenutelný pohled. Na snímku nahoře z minulého srpna z Turecka je barevné nebe ohraničeno klidným mořem. Na digitálně spojeném panorámatu nahoře před klidným Středozemním mořem svítí maják Gelidonya. Nejjasnější bod na snímku vlevo je Jupiter a jelikož je na stejné straně Slunce jako Země, tak je skoro na vrcholu každoroční jasnosti. Jupiter dosahoval téměř -3 magnitudu a byl jasnější než kterákoliv hvězda na obloze a dokonce i jasnější než Mars při své slavné jasné opozici v srpnu 2003. Vpravo do vzdáleného závoje atmosféry nad horizontem slábne pás Mléčné dráhy. Jupiter se blíží ke Slunci nejbližší části své eliptické dráhy, tak se při své příští opozici v září 2010 bude jevit dokonce ještě jasnější.

Štítky: Jupiter, Mediterranean, Lighthouse


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »