Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protisvit

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Pokud se budete dost pečlivě dívat, tak možná uvidíte zář Slunce i v opačném směru. Tato noční zář je známa jako protisvit (německy gegenschein), a lze ji spatřit jako slabou záři na velmi tmavé obloze. Protisvit je sluneční světlo odrážené zpět malými částicemi meziplanetárního prachu. Tyto prachové částice milimetrových velikostí jsou odštěpky asteroidů a obíhají v rovině ekliptiky. Na snímku nahoře se protisvit superponuje do souhvězdí Ryb. Protisvit se liší od zvířetníkového světla vysokým úhlem odrazu. Obdobný jev jako protisvit se za dne nazývá glorie a lze jej spatřit z letadla v odrazivém vzduchu nebo mračnu v opačném směru od Slunce.

Štítky: Slunce, Gegenschein, Pisces


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Další informace »