Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo

Uznání a copyright: D. Malin (AAO), AATB

Někdy se zdá zářit sama obloha. Obvykle to znamená, že vidíte mraky odráženící sluneční nebo měsíční světlo. Pokud se záře jeví jako slabý pás světla běžící přes celou oblohu, pak pravděpodobně vidíte spojené světlo miliard hvězd, které tvoří naši Galaxii - Mléčnou dráhu. Pokud se ale záře jeví trojúhelníková a blízko horizontu, pak můžete vidět něco, co se nazývá zvířetníkové světlo. Zvířetníkové světlo na snímku nahoře je jen sluneční světlo odražené drobnými prachovými částicemi obíhajícími v naší Sluneční soustavě. Mnoho těchto částic vyvrhly komety. Zvířetníkové světlo lze nejsnáze vidět v září a v říjnu před západem Slunce z velmi tmavého místa.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Ekliptika


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »