Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiový Jupiter

Uznání: I. de Pater (UC Berkeley) NRAO, AUI, NSF

Tento pohled na plynového obra Jupiter vytvořený na základě údajů pořízených radioobservatoří Very Large Array u města Socorro v Novém Mexiku vám možná nepřipadá moc známý. Je skutečností, že zde není žádná známka jasné, kulaté planety s pruhy oblačných pásů vystavující na odiv Velkou rudou skvrnu. Místo toho rádiové vlny zmapované na tomto obrázku ve falešných barvách jsou vytvářeny energetickými elektrony zachycenými intenzivním magnetickým polem Jupitera. Oblasti vyzařující rádiové vlny se rozprostírají daleko nad vrcholky juppiterových mraků až k dvojnásobku viditelného poloměru planety a obklopují jupitera jako zvětšená verze zemských Van Allenových radiačních pásů. Jupiterův radiační pás sice silně září na rádiových vlnových délkách, ale na známějších optických a infračervených pohledech, které ukazují vrcholky mraků na Jupiteru a atmosférické útvary v odraženém slunečním světle, je neviditelný.

Štítky: Jupiter, Rádioastronomie, Very large array, Radiation belt


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »