Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter z observatoře WIRO

Uznání: A. Kutyrev (SSAI/GSFC), D. Rapchun(GST/GSFC), J. Norris(NASA/GSFC)
R. Canterna & R. Martin (U Wyoming)

Astronomové nedávno při pozorování z observatoře Wyoming InfraRed Observatory (WIRO) na vrcholcích hor zaznamenali tento bizardní snímek vedoucí planety ve Sluneční soustavě, plynného obra Jupitera. Snímek ve falešných barvách se skládá ze snímků pořízených při testování důmyslné digitální kamery, která operuje při teplotách tekutého hélia a je citlivá na vlnové délky zhruba třikrát větší než je viditelné červené světlo. Na těchto infračervených vlnových délkách (kolem 2.1 mikronu) sluneční světlo silně absorbuje plynný vodík a metan v jupiterově husté spodní atmosféře, takže normálně jasná pásovitá planeta vypadá velice tmavá. Ale nad rovníkem a nad póly stoupají nad absobující vrstvy do jupiterovy stratosféry částice se závojem a odráží infračervené sluneční světlo. Do jupiterovy stratosféry zřetelně zasahuje také slavná Velká rudá skvrna, která je zde vidět jako žlutá, hned pod rovníkovým pásem vpravo. Na tomto pohledu je sever nahoře a rychlá desetihodinová rotace Jupitera brzy Velkou rudou skvrnu odnese za pravý okraj planety.

Štítky: Jupiter, Infračervený, Wiro


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »