Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká tmavá skvrna

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Astronom sedmnáctého století Giovanni Domenico Cassini byl zběhlým pozorovatelem jupiterovy Velké rudé skvrny. Takže s jeho jménem dobře ladí to, že kosmická sonda Cassini umožnila podrobná pozorování další skvrny planetární velikosti - jupiterovy Velké tmavé skvrny. Na rozdíl od Rudé skvrny, Velká tmavá skvrna leží blízko jupiterova severního pólu a zdá se, že se objevuje a zase mizí spíše v periodách měsíců, než aby setrvávala po staletí. Tmavý útvar, který je vidět na ultrafialových vlnových délkách, sídlí v jupiterově stratosféře a je ohraničený větry, které cirkulují kolem pólu podobně jako je tomu u antarktické ozonové díry. Tento snímek Tmavé skvrny je jednotlivým políčkem, které pochází z filmu vytvořeného z údajů pořízených při průletu sondy kolem Jupitera v roce 2000. Účelem této projekce je zobrazit severní polární oblasti Jupitera. Pro prázdnou centrální oblast nejsou k dispozici žádné údaje, zatímco vlevo nad středem se nachází Velká tmavá skvrna. Bílá kružnice označuje šířku 60 stupňů a modrá hranice vyznačuje trvalou jupiterovu aurorální zónu, která má možná vztah ke vzniku Velké tmavé skvrny.

Štítky: Jupiter, Cassini, UV, Polar region


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »