Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozeklané kopce na jupiterově Kalistu

Uznání: Galileo Project, Arizona State University, JPL, NASA

Proč má jupiterův měsíc Kalisto neobvyklé rozeklané kopce? Tato záhada vyšla najevo poté, co automatická sonda Galileo, jenž je od roku 1995 na oběžné dráze kolem Jupitera, prolétla v květnu kolem tohoto tmavého měsíce. Pořízené snímky měly dosud nejvyšší rozlišení získané u jupiterova měsíce: lze rozlišit objekty o rozměru pouhé 3 metry. Podivné krajiny na snímku nahoře mají oblasti bohaté na ostré násypy vysoké asi 100 metrů. Pravděpodobná hypotéza jejich vzniku praví, že tyto kopce jsou z materiálu vyvrženého před miliardami let ničivým impaktem. Oblast na nižším z vložených snímků zjevně prošla obdobím poměrně velké ledové eroze, kde tmavá hornina vyplnila některé oblasti mezi kopci. NASA nedávno dala zelenou sondě Galileo, aby pokračovala v průletech kolem jupiterových měsíců až do roku 2003, kdy svou pouť zakončí spektakulárním ponořením do jupiterovy atmosféry.

Štítky: Jupiter, Callisto


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

úprava barvy Slunce a skvrny

Další informace »