Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jas umělé noční oblohy

Uznání a copyright: P. Cinzano et al., DMSP Satellites, RAS

Kam zmizely všechny slaboučké hvězdy? Na mnoha místech na Zemi, zejména ve velkých městech, se noční obloha redukovala z fascinující podívané na stovky hvězd na difuzní záři přes niž je vidět jen hrstka hvězd. Mapa nahoře ukazuje výskyt poměrného světelného znečištění na celé Zemi. Příčinou znečištění je umělé světlo, odrážející se od molekul a aerosolů v atmosféře. Červeně vybarvené části na východě Spojených států a v Západní Evropě mají devítinásobnou umělou záři noční oblohy než je na přirozené obloze. V oranžových nebo červených oblastech se už není viditelný středový pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Mezinárodní sdružení tmavé oblohy International Dark Sky Association navrhuje běžné typy světel, které způsobují poměrně malé světelné zněčištění.

Štítky: Země, Light pollution


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře nad Pálavou při G4

Další informace »