Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oceány pod jupiterovým měsícem Ganymedem?

Uznání: DLR, Brown U., Galileo Project, JPL, NASA

Minulý týden se hledání mimozemského života vrátilo zpět do naší vlastní Sluneční soustavy po oznámení, že pod povrchem jupiterova měsíce Ganymeda mohou být kapalné oceány. Ganymed se tak připojuje k jupiterovým měsícům Kalistu a Europě, které také mohou skrývat pod vrstvami povrchového ledu moře kapalné vody. Hypotéza oceánu vyplynula jako vysvětlení neobvykle silného magnetického pole Ganymeda. Ganymed je největším měsícem ve Sluneční soustavě a má také největší změřené magnetické pole u jakéhokoliv měsíce. Někteří exobiologové vyslovili hypotézu, že by se v takovém oceánu mohl objevit život, stejně jako tomu bylo v oceánech pradávné Země. Nahoře je vidět počítačová simulace, jak by vypadal průlet nad povrchem Ganymeda, extrapolovaná z fotografií rýhovatého měsíce pořízených robotickou sondou Galileo, jež nyní obíhá kolem Jupitera.

Štítky: Jupiter, Ganymed, Callisto


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »