Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ganymed: Největší měsíc ve Sluneční soustavě

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Kdyby Ganymed obíhal kolem Slunce, tak bychom ho považovali za planetu. Důvodem je, že jupiterův měsíc Ganymed je nejen největším měsícem ve Sluneční soustavě, ale též že je větší než planety Merkur a Pluto. Robotizovaná sonda Galileo jež nyní obíhá Jupiter několikrát proletěla kolem Ganymeda a v přiblížení pořídila mnoho snímků. Ganymed na snímku nahoře je ve svých přirozených barvách, vystavuje velkou tmavou oválnou oblast známou jako Galileo Regio. Obecně jsou tmavé oblasti na Ganymedu silně poseté krátery, z čehož plyne, že jsou staré, zatímco bílé oblasti jsou mladé a dominují jim neobvyklé rýhy. Původ rýh je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Jupiter, Ganymed, Galileovský měsíc


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »