Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Noc vědců

Noc vědců

Logo Noci vědců
Logo Noci vědců
Stránka k Noci vědců 2020.

Evropská noc vědců je od roku 2004 každoročně nejvýznamnější populárně-vědeckou akcí, do níž se zapojují státy Evropské unie. Jejím hlavním motivem je odhalit široké veřejnosti práci vědců všech oborů (včetně astronomie), a to prostřednictvím přednášek, experimentálních ukázek či různých naučných seminářů a workshopů. Česká astronomická společnost se do akce zapojuje ve spolupráci s českými hvězdárnami a univerzitami od samého začátku. Noc vědců se pořádá každý rok tradičně poslední pátek v září.

V rámci Evropské noci vědců probíhá za podpory České astronomické společnosti na mnoha místech astronomicky orientovaný program. V případě příznivého počasí se jedná především o pozorování dalekohledy, dále máte možnost prohlédnout si astronomickou techniku a diskutovat o astronomických tématech. K dispozici jsou tematické brožury vydané u příležitosti Noci vědců. Na mnoha místech v České republice je pochopitelně možné si poslechnout mnoho zajímavých přednášek. Neposledně při této příležitosti probíhá mnoho soutěží o hodnotné ceny včetně astronomických dalekohledů.

Další informace o nejbližším ročníku naleznete na www.noc-vedcu.cz nebo na mezinárodním facebookovém portálu akce.



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Noc vědců


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše nad jihozápadním obzorem

Další informace »