Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Noc vědců

Noc vědců

Logo Noci vědců
Logo Noci vědců
Stránka k Noci vědců 2020.

Evropská noc vědců je od roku 2004 každoročně nejvýznamnější populárně-vědeckou akcí, do níž se zapojují státy Evropské unie. Jejím hlavním motivem je odhalit široké veřejnosti práci vědců všech oborů (včetně astronomie), a to prostřednictvím přednášek, experimentálních ukázek či různých naučných seminářů a workshopů. Česká astronomická společnost se do akce zapojuje ve spolupráci s českými hvězdárnami a univerzitami od samého začátku. Noc vědců se pořádá každý rok tradičně poslední pátek v září.

V rámci Evropské noci vědců probíhá za podpory České astronomické společnosti na mnoha místech astronomicky orientovaný program. V případě příznivého počasí se jedná především o pozorování dalekohledy, dále máte možnost prohlédnout si astronomickou techniku a diskutovat o astronomických tématech. K dispozici jsou tematické brožury vydané u příležitosti Noci vědců. Na mnoha místech v České republice je pochopitelně možné si poslechnout mnoho zajímavých přednášek. Neposledně při této příležitosti probíhá mnoho soutěží o hodnotné ceny včetně astronomických dalekohledů.

Další informace o nejbližším ročníku naleznete na www.noc-vedcu.cz nebo na mezinárodním facebookovém portálu akce.



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



14. vesmírný týden 2025

14. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 31. 3. do 6. 4. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a projde skrz hvězdokupu Plejády. Venuše se polehounku stává Jitřenkou ranní oblohy. Na večerní obloze jsou Uran, Jupiter a Mars. Aktivita Slunce se zvýšila a zažili jsme i nejsilnější erupci X. Čeští studenti, kandidát na astronauta Aleš Svoboda a další osobnosti si vyzkoušeli Zero-G let. Raketa Spectrum německé společnosti Isar Aerospace brzy po startu z Norska havarovala. Před 60 lety byla vynesena první geosynchronní telekomunikační družice Intelsat-1 a před 20 lety bylo objeveno druhé nejjasnější těleso za Neptunem, Makemake.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění Slunce 29.3.2025

12:36 SEČ

Další informace »