Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Zákryt hvězdy Jupiterem ráno 4. srpna 2009

Zákryt hvězdy Jupiterem ráno 4. srpna 2009

Hvězda 45 Cap se začíná schovávat za Jupiter
Hvězda 45 Cap se začíná schovávat za Jupiter
V noci ze 3. na 4. srpna v 0:58 našeho času zakryje planeta Jupiter skoro na dvě hodiny hvězdu 45 Capricorni. Její hvězdná velikost je 6,0 mag. Podobně jasnou hvězdu Jupiter zakryje až za více jak 100 let, takže si tento úkaz určitě nenechte ujít.

Jupiter je teď pravou ozdobou noční oblohy. Vychází už po setmění a je po Měsíci nejjasnějším tělesem Sluneční soustavy. Dokonce i Venuše, která obvykle svítí ze všech planet nejvíce, je v tomto období na ranní obloze slabší. Jupitera najdete v souhvězdí Kozoroha. To ovšem není tak nápadné, takže by se dalo říci, že spíše najdete Kozoroha podle Jupitera.

Protože se planety pohybují na obloze nejen z důvodu otáčení Země, ale také z důvodu vlastního pohybu kolem Slunce, zakrývají postupně všechny hvězdy, které jsou za nimi. Zákryt hvězdy je pak tím nápadnější, čím jasnější hvězda je. Jupiter během jednoho roku dokáže zakrýt 0 až 8 hvězd do 12. hvězdné velikosti, tedy alespoň podle statistik z let 2000 až 2050.

Hvězda 45 Cap se opět objevuje u disku Jupiteru
Hvězda 45 Cap se opět objevuje u disku Jupiteru
Jaký bude průběh letošního zákrytu? Hvězda 45 Cap se dotkne kotoučku planety v 0:58. K Jupiteru se bude přibližovat od západu, tedy zprava. Během okamžiku hvězda zmizí a zpoza levé části kotoučku Jupiteru se objeví zase až ve 2:49. Úkaz bude doplněn ještě zákryty dvou Jupiterových měsíců. Nejprve za Jupiterův stín zmizí 1:47 měsíc Európa a po skončení zákrytu hvězdy 45 Cap v Jupiterově stínu zmizí ve 4:07 před svítáním i měsíc Ió.

Jasné měsíce Jupitera můžete sledovat celkem čtyři - Ió, Európa, Ganymédes a Callisto. Dokonce jsou jasnější než zakrývaná hvězda, tak si dejte pozor ať si ji nespletete především s měsícem Európa, který bude zakryt už 19 minut před zakrytím hvězdy. Pro pořádek si udělejme ještě jednou přehled všech úkazů:

0:58 - hvězda 45 Cap se schovává za Jupitera
1:47 - měsíc Európa mizí v Jupiterově stínu
2:49 - hvězda 45 Cap se objevuje vedle Jupiteru
4:07 - měsíc Ió mizí v Jupiterově stínu

Hvězd nad hranicí viditelnosti pouhým okem, tj. zhruba nad 7 magnitud, zakryje Jupiter v první polovině 21. století jen 4. Letos už k tomu došlo 26. dubna, ale to byl Jupiter ještě pod obzorem. Druhá možnost je právě teď v noci ze 3. na 4. srpna, pak 2. dubna 2021, ale k tomu dojde když bude Jupiter na denní obloze.

K dalšímu dobře pozorovatelnému zákrytu jasné hvězdy tak dojde až za více jak 100 let. Zákryt hvězdy 43 Ari 21. srpna 2023 navzdory původním informacím, ze Země viditelný vůbec nebude.

Odkazy:
Seznam zákrytů hvězd Jupiterem pro roky 2000 až 2050 - harvard.edu
Česká skupina pozorovatelů planet - http://cspp.astro.cz

Děkuji za tip na tento zajímavý úkaz Vladimíru Kocourovi a za opravu chybných údajů času vstupu a výstupu za Jupiter Janu Mánkovi




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »