Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Mapa oblohy 7. června 2023 ve 23:00 SELČ
Autor: Stellarium/Martin Gembec

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Obloha

Měsíc bude v poslední čtvrti v sobotu 10. června ve 21:31 SELČ. Poblíž Saturnu a hvězdy tau 2 Aqr jej najdeme 10. 6. ráno.

Planety
Planety Venuše (−4,5 mag) a Mars (1,6 mag) jsou večer poblíž sebe v souhvězdí Raka. Brzy nad ránem, kolem 3:30, je nad jihovýchodem k vidění Saturn (0,9 mag) a tou dobou se již nad obzor vyhoupne i Jupiter (−2,1 mag), ale ten je ještě opravdu nízko (přesto se snímky obou planet z našich končin již objevují – odkazujeme například pokusy Radima Drexlera nebo Romana Hujera).

Aktivita Slunce je zvýšená a povrch zdobí pěkné skupiny skvrn. Erupce moc časté zatím nejsou. Pohled na skvrny nabízí také aktuální snímek SDO.

Kosmonautika

V sobotu 3. června byl v plánu start rakety Falcon 9 s nákladní lodí Dragon, která má na ISS v rámci mise CRS-28 dovézt další zásoby, ale především doveze v nehermetizovaném prostoru poslední rolovací panely fotovoltaických článků iROSA. Start byl kvůli počasí přeložen na neděli a poté na pondělí 5. června v 17:47 SELČ.

Boeing musí odložit první pilotovaný let Starlineru na neurčito. Problémy jsou s padákovými šňůrami a také s kabeláží, která není všude izolována nehořlavým materiálem. Loď také nebude moci letět na raketě Atlas V, ale až na chystané raketě Vulcan, která také ještě neletěla.

Od čínské stanice Tchien-kung se odpojila loď Šen-čou 15 s trojicí kosmonautů a přistála v noci na neděli zpátky na Zemi.

V uplynulém týdnu proběhl již 200. a 201. úspěšný start rakety Falcon 9 v řadě. 31. května byla při jubilejním startu vynesena várka Starlinků z Kalifornie a další Starlinky nové verze (v2 mini) vynesla raketa Falcon 9 v neděli 4. června z Floridy. Když vezmeme v potaz, že první stupně jsou často používány opakovaně, a navíc se nyní prodlouží životnost minimálně na dvacet opakovaných startů, jedná se o pozoruhodný úspěch. Žádná jiná raketa v historii tak dlouhou řadu úspěšných startů nemá (Falcon 9 létá bez nehod od exploze na rampě před misí Amos-6 v 1. 9. 2016).

Výročí

7. června 1983 (40 let) odstartovala sovětská sonda Veněra 16. Jak bylo tehdy obvyklé, na cestu k Venuši vypravili Sověti dvě identické sondy, Veněru 15 a Veněru 16. Startovaly krátce po sobě v rozmezí pěti dní a díky tomu, že obě svůj úkol splnily, jejich výsledky se dobře doplňovaly (stejně jako u dvojice Veněra 13 a 14 o dva roky dříve).

10. června 1973 (50 let) odstartovala k Měsíci radioastronomická družice Explorer 49. Zde se usadila na oběžnou dráhu a rozvinula velmi dlouhé antény. Jedna o délce 229 metrů směřovala k Měsíci, další o délce 183 metrů od Měsíce a 37m dipól byl umístěn kolmo na ně. Družice měřila rádiové záření planet, Slunce a naší Galaxie na frekvencích 25 kHz až 13,1 MHz. Díky anténám šlo asi o nejdelší družici vůbec.

10. června 2003 (20 let) odstartovala raketa Delta 2 s marsovským vozítkem Spirit. Známá mise dvojčat programu Mars Exploration Rover byla, jak víme, velmi úspěšná. Spirit v kráteru Gusev fungoval od ledna 2004 do března 2010. Ačkoli vědci předpokládali životnost 90 dnů na Marsu (solů), vozítko se naposledy ozvalo až během solu 2208. Dokázalo najet několik kilometrů a vyšplhat do kopců. Nakonec ale zapadlo do navátého písku a jednoho dne umlklo docela. Přesto přineslo nesmírně důležité objevy dokazující minulost Marsu jako vlhké planety s hustší atmosférou a tekutou vodou na povrchu.

Výhled na příští týden 

  • Venuše v blízkosti Jesliček (M44)
  • výročí: Vostok 5, Valerij Bykovskij
  • výročí: Vostok 6, Valentina Těreškovová
  • výročí: Alexandr Fridman
  • výročí: STS-7, Challenger, Sally Rideová

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v červnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Czsky.cz – web pro pozorovatele oblohy.
Dění na obloze v roce 2023 - článek na astro.cz.
Přehled viditelnosti těles a vybraných objektů (z Milevska).




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Spirit, Explorer 49, Veněra 16, Vesmírný týden


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »