Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Hodina Země 24. 3. 2018

Hodina Země 24. 3. 2018

Hodina Země 2018

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (World Wildlife Fund, zkráceně WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy na hodinu zhasla světla na slavné budově australské opery. Do kampaně se tehdy zapojily více než 2 miliony lidí. Dnes jde o celosvětovou akci. V roce 2018 se akce uskuteční 24. března od 20:30 do 21:30 hodin. Astronomové v České republice plánují různé akce s cílem upozornit především na zbytečné a nevhodné svícení.  

Jak vnímáme akci Hodina Země my, astronomové, si můžete prohlédnout na naší videoupoutávce.

V širším kontextu nám jde o ochranu přírody, která trpí nejen nadměrným svícením. Ostatně tak tuto akci vnímá hlavní organizátor v ČR, institut Veronica. Astronomové se zapojují i konkrétními akcemi na podporu Hodiny Země. Vybrané akce anoncujeme na samostatné stránce

Porovnání oblohy na tmavých lokalitách Slovenska s městskou oblohou v Žilině Autor: Miroslav Znášik
Porovnání oblohy na tmavých lokalitách Slovenska s městskou oblohou v Žilině
Autor: Miroslav Znášik
Na problematiku světelného smogu se snažíme poukazovat dlouhodobě. V rámci meziresortní skupiny pro světelné znečištění se nám společně s odborníky přes světelnou techniku, vědci a lékaři podařilo vytvořit základní příručku pro osvětlování, věnovanou starostům obcí i širšímu publiku, které o to jeví zájem. Více též na svetelneznecisteni.cz.

K tématu světelného znečištění se vyjadřuje také Petr Horálek v článku pro iDNES. Náš známý astrofotograf tak činí především svými unikátními snímky z nejtmavších lokalit světa i zajímavých míst ve střední Evropě. 

 




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Světelné znečištění, Hodina Země


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »