Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Přednáška, Vojtech Rušin: Slnko – naša najbližšia hviezda
redakce Vytisknout článek

Přednáška, Vojtech Rušin: Slnko – naša najbližšia hviezda


Slnko – naša najbližšia hviezda
RNDr. Vojtech Rušin, DrSc., Astronomický ústav Slovenské akademie věd, Tatranská Lomnica, SR

Úterý 8. ledna 2008

  • od 14.00 hod., budova Akademie věd, Národní třída 3, Praha 1, místnost 206
    Cyklus popularizačních přednášek pro středoškolské studenty Nebojte se vědy

  • od 17.00 hod., budova Akademie věd, Národní třída 3, Praha 1, místnost 206
    Cyklus popularizačních přednášek pro veřejnost Akademická Praha
    Pozor změna!: výjimečně v úterý 8. ledna 2008

  • Slunce – naše nejbližší hvězda – je centrálním tělesem sluneční soustavy, které svou gravitací a elektromagnetickým zářením ovlivňuje veškeré dění ve sluneční soustavě. Je zdrojem světla, tepla a energie, které podmiňují existenci života na Zemi. Dr. Rušin v přednášce představí Slunce ve světle nejnovějších poznatků, jež přinášejí přístroje na umělých družicích Země, kosmické sondy nebo moderní pozemské dalekohledy. Nejnovější technologie pomáhají vědcům lépe poznávat procesy na Slunci a na hvězdách jemu podobných.

    RNDr. Vojtech Rušin, DrSc., je vedoucím vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu SAV. Věnuje se výzkumu sluneční koróny a protuberancí na koronální stanici na Lomnickém štítu ve Vysokých Tatrách. Je autorem odborných publikací, vědeckých prací i populárně-naučných článků; organizoval a vedl 15 expedicí za úplným zatměním Slunce po celém světě. Za svou práci získal Cenu SAV za vědeckou činnost a dvakrát Cenu SAV za popularizaci.

    Odbor mediální komunikace Akademie věd
    http://press.avcr.cz/




    O autorovi

    Redakce Astro.cz

    Redakce Astro.cz

    Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



    21. vesmírný týden 2024

    21. vesmírný týden 2024

    Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

    Další informace »

    Česká astrofotografie měsíce

    V zajetí barev

    Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

    Další informace »

    Poslední čtenářská fotografie

    Panorama polární záře nad Kopřivnicí

    Další informace »