Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Známý spisovatel Pavel Toufar bude přednášet na Hvězdárně v Úpici

Známý spisovatel Pavel Toufar bude přednášet na Hvězdárně v Úpici

Pavel Toufar v roce 2011. Autor: Svět knihy, Wiki.
Pavel Toufar v roce 2011.
Autor: Svět knihy, Wiki.
V pátek 4. října 2013 se od 19 hodin na Hvězdárně v Úpici uskuteční přednáška populárního českého spisovatele a popularizátora kosmonautiky Pavla Toufara. Vzácný host bude povídat na téma „4. října 1957 – nejen první družice“. Ve svém povídání tak zrekapituluje kosmonautiku od prvních významných milníků až po současnost. Že si vybral právě takové téma na takový den, není vůbec náhoda – 4. října uplyne 56 let od vypuštění legendární družice Sputnik na oběžnou dráhu Země. Po přednášce bude pochopitelně následovat beseda a autogramiáda.

Tisková zpráva Hvězdárny v Úpici.

Bude to již 56 let od vypuštění první umělé družice na oběžnou dráhu Země. Polovina současné generace tento milník pochopitelně zná jen z vyprávění, ovšem vše, co následovalo, se dostalo do povědomí snad každého z nás. Závod o vesmír mezi dvěma velmocemi – USA a tehdejším Sovětským svazem – pomyslně završilo dobytí Měsíce v červenci roku 1969. Ovšem i od legendárního Armstrongova „malého kroku“ uplynula již dlouhá řádka let. Nyní vesmír dobývají první Číňané, nadzemský prostor vyplňují dálnice umělých družic, do vesmíru se s nadsázkou dá letět za příplatek jako na túru a nad hlavami se nám znenadání podařilo vybudovat obrovskou Mezinárodní kosmickou stanici. Jaký úděl měla kosmonautika za poslední desítky let? A kam směřuje v letech následujících? I na to se nám pokusí Pavel Toufar zodpovědět.

Dobytí Měsíce v roce 1969. Autor: NASA.
Dobytí Měsíce v roce 1969.
Autor: NASA.
Všechny ty události byly nesmírně zajímavé,“ popisuje Toufar vývoj kosmonautiky od roku 1957 k tématu své přednášky, „a všechny z nich nabízí inspiraci k tématům ryze aktuálním. Podíváme se proto nejen na pilotované lety lunárního programu, ale i na vztah lidstva k bezpilotnímu výzkumu. Zastavíme se rovněž i nad úmrtími některých významných osobností, které jsou spojeny s určitými mezníky v kosmonautice.

Pavel Toufar (* 13. července 1948, Praha) je významný český spisovatel, novinář, televizní redaktor, popularizátor kosmonautiky a scénárista. Po dokončení právnických studií na Karlově univerzitě byl díky svému referátu na 24. kongresu Mezinárodní astronautické federace přijat za řádného člena Mezinárodního institutu kosmického práva. Je autorem desítek knih (jmenujme např. Křižovatky vzdušných cest z r. 1980), držitel ceny ČSAV za popularizaci vědy v roce 1985, držitel ceny Egona Irwina Kishe za knihu Smrt číhá mezi hvězdami z roku 1997 nebo čestný člen Kosmo klubu. V roce 1969 napsal nejvíce tuzemských reportáží okolo legendárního letu Apolla 11. V 80. letech byl redaktorem Televizních zpráv ČT a rovněž se podílel na scénáři k filmu Modrá Planeta z roku 1979. V současnosti se aktivně podílí na mezinárodním kosmickém experimentu Mars-500.

Tisková zpráva ke stažení:
[1] Formát DOC
[2] Formát PDF

Marcel Bělík
ředitel Hvězdárny v Úpici
Telefon: 603 545 589
Mail: belik@obsupice.cz




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »