Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Z Wikipedie je největší česká encyklopedie všech dob
redakce Vytisknout článek

Z Wikipedie je největší česká encyklopedie všech dob

Wikipedie
Wikipedie
Sdružení Wikimedia Česká republika oznámilo dosažení hranice 200 000 článků na české verzi Wikipedie (http://cs.wikipedia.org), svobodné a otevřené on-line encyklopedie. Česká Wikipedie tento mezník překročila 6. července 2011 a stala se 18. jazykovou verzí, které se to podařilo. Vzhledem k technické obtížnosti jednoznačného určení byl za jubilejní článek vybrán Ron Hextall.

Česká Wikipedie je tak nejobsáhlejší českou encyklopedií, doposud největší Ottův slovník naučný překonala o více než 10 tisíc hesel. Mezi svými více než 250 cizojazyčnými verzemi teď zaujímá 18. místo, na prvním místě je anglická Wikipedie (http://en.wikipedia.org) s více než 3,6 miliony článků. Všechny jazykové verze nasbíraly dohromady přes 19 milionů článků, což činí Wikipedii největší encyklopedií světa. K tomu vznikne každý den okolo 8000 nových článků. Na české Wikipedii během posledního čtvrt roku přibylo denně v průměru kolem 100 článků.

Těchto úspěchů by nemohlo být dosaženo bez zájmu čtenářů, které si Wikipedie za léta své existence získala. Server Alexa hodnotí Wikipedii jako 7. nejnavštěvovanější web světa, přičemž více než polovina návštěvníků směřuje na anglickou verzi, jejíž hlavní stránka má každý den kolem 5 milionů přístupů. Česká hlavní strana zaznamenává v průměru asi 105 000 přístupů denně.

Komunita české Wikipedie usiluje nejen o nárůst počtu článků, ale i o zvyšování jejich kvality. Je dbáno na to, aby nedocházelo k porušování autorských práv; důraz se klade na faktickou správnost, ověřitelnost a uvádění věrohodných zdrojů. Hlavním motorem těchto snah na české Wikipedii je WikiProjekt Kvalita. Přehled nejlepších článků je možné najít na stránce Nejlepší články.

Kontakt:
• Wikimedia Česká republika (http://www.wikimedia.cz)
• Předseda: Michal Reiter
• press@wikimedia.cz

Poznámka redakce astro.cz:
Co se týká astronomie, nalezne zájemce na Wikipedii celou řadu témat. Astronomická hesla mají v mnoha případech výborně zpracované texty, o čemž svědčí, že mezi 110 nejlepšími články se jich 17 týká astronomie, popř. kosmonautiky.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »