Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  V Techmanii bude přednášet slavný astronom
redakce Vytisknout článek

V Techmanii bude přednášet slavný astronom

Dr. Bruno Leibundgut. Autor: ESO.
Dr. Bruno Leibundgut.
Autor: ESO.
Máme v krvi železo ze supernov? I tomuto tématu se bude věnovat dr. Bruno Leibundgut, přední evropský astronom, který vystoupí se svou přednáškou v prostorách prvního 3D Planetária v České republice. Populárně-vzdělávací přednáška pro širokou veřejnost s názvem „Vznik prvků“ se v areálu plzeňské Techmanie uskuteční již 20. února 2014 od 18:00 do 20:00.

Tisková zpráva Techmánie v Plzni.

Doktor Bruno Leibundgut je významný evropský vědec, bývalý ředitel Evropské jižní observatoře (ESO) a pro nás je velkou poctou, že si za místo své přednášky zvolil právě naše planetárium,“ komentuje astronom Techmania Science Center Tomáš Meiser: „Doktor Leibundgut se ve své plzeňské přednášce bude věnovat tomu, jak po Velkém třesku vznikly jednotlivé prvky, jako je kyslík nebo uhlík, základní stavební kameny jakýchkoliv forem života,“ dodává Tomáš Meiser.

Bruno Leibundgut zavede účastníky své přednášky k počátkům vzniku vesmíru. Ukáže, že těžší prvky vznikaly z hvězdných explozí, supernov, kde hustota a obrovská teplota vedla ke stvoření prvků těžších než železo. Přednáška se ovšem bude ptát, co dalšího o původu vesmíru vlastně víme?

Švýcarský astronom dr. Bruno Leibundgut se mj. podílel na vývoji nejvýkonnějšího dalekohledu světa VLT (Very Large Telescope) a přispěl např. k objevu zrychleného rozpínání vesmíru. V České republice přednese pouze dvě přednášky: na Akademii věd České republiky (17. 2. na téma Struktura vesmíru) a právě v plzeňské Techmanii. Více o přednášejícím viz ZDE.

Přednáška „Vznik prvků. Máme v krvi železo ze supernov?“ se uskuteční v hlavní promítací kupoli 3D Planetária v Techmanii. Kapacita sálu je 100 míst, vstupné na přednášku činí 180 Kč. 3D Planetárium kvůli přednášce výjimečně prodlužuje svou otevírací dobu do 20 hodin. Science center přednášku pořádá ve spolupráci s evropskou informační kanceláří Europe Direct Plzeň. Techmania doporučuje rezervovat si účast na přednášce předem, a to prostřednictvím online systému www.techmania-rezervace.cz

V případě dotazů prosím kontaktujte:

Mgr. Tomáš Moravec

Tiskový mluvčí
Techmania Science Center o. p. s.
Adresa: Tylova 1/57, 316 00 Plzeň
Telefon: +420 737 247 586
E-mail: tomas.moravec@techmania.cz


Poznámka redakce: Jak zaznělo v tiskové zprávě, na přednášku dr. Bruna Leibundguta můžete zajít rovněž 17. února do Prahy, ve velkém sále Akademie věd. Více informací.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »