Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Předseda České astronomické společnosti Jan Vondrák obdrží v Paříži čestný doktorát

Předseda České astronomické společnosti Jan Vondrák obdrží v Paříži čestný doktorát

Logo České astronomické společnosti. Autor: ČAS.
Logo České astronomické společnosti.
Autor: ČAS.
14. dubna 2011 budou v historickém Cassiniho sále Pařížské observatoře předány tituly doktoru honoris causa třem zahraničním vědeckým pracovníkům včetně předsedy České astronomické společnosti Ing. Jana Vondráka, DrSc., který je také emeritním vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu AV ČR.

Tisková zpráva České astronomické společnosti z 13. dubna 2011

Dalšími oceněnými zahraničními vědeckými pracovníky jsou Lenart Lindegren (Universita v Lundu, Švédsko) a Samuel Gulkis (Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, USA).

Slavnostní zasedání se koná pod záštitou francouzské ministryně vysokého školství a vědy, paní Valerie Pecresse, za přítomnosti velvyslankyně ČR paní Marie Chatardové, velvyslance Švédska pana Gunara Lunda a vědeckého rady velvyslanectví USA pana Frederica Maerkleho.

Citace ze zdůvodnění k udělení čestného doktorátu:

"Jan Vondrák, narozený v roce 1940, občan ČR, je emeritním vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Je uznávaným mezinárodním specialistou v oblasti fundamentální astronomie zahrnující astrometrii, nebeskou mechaniku a prostoročasové referenční systémy, což jsou podstatná témata pro několik oddělení pařížské observatoře (SYRTE, IMCCE, GEPI). Během své kariéry hrál podstatnou mezinárodní roli, a to jak na úrovni mezinárodních vědeckých unií jako je Mezinárodní astronomická unie (IAU), Mezinárodní geodetická asociace (IAG) a Mezinárodní rada pro vědu (ICSU), tak na úrovni mezinárodních vědeckých služeb, jako je Mezinárodní služba rotace Země a referenčních systémů (IERS), ve které je angažováno oddělení SYRTE."

Ing. Jan Vondrák, DrSc. obdržel v roce 2007 Nušlovu cenu, kterou uděluje Česká astronomická společnost jako své nejvyšší ocenění badatelům, kteří se svým celoživotním dílem obzvláště zasloužili o rozvoj astronomie. Více včetně podrobného profesního životopisu na www.astro.cz.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »