Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Den zavřených dveří na Astronomickém ústavu AV ČR

Den zavřených dveří na Astronomickém ústavu AV ČR

Astronomický pavilon AV ČR na pražském Spořilově

Zveme vás na Den zavřených dveří v Oddělení galaxií a planetárních soustav na pražském pracovišti Astronomického ústavu AV ČR, který v rámci Týdne vědy a techniky proběhne v neděli 8. listopadu od 18:00 a bude trvat zhruba hodinu (v případě velkého zájmu prodloužíme). Budeme streamovat na facebooku "Astronomický ústav AV ČR".

Téma: Superhmotné černé díry - jak byly objeveny a co o nich víme?

Kdy: 8. 11. 2020 od 18 hodin
Co: diskuze s vědci na téma černých děr
Kde: živé vysílání na facebooku Astronomického ústavu AV ČR

Letošní udělení Nobelovy ceny za fyziku se opět pohybovalo v oblasti astrofyziky. Nobelova cena byla udělena za objev, že formování černé díry je potvrzením obecné teorie relativity a za objev supermasivní černé díry ve středu naší Galaxie. A na výzkumu černých děr, včetně té supermasivní ve středu Galaxie, se podílíme. 

Vyprávět, odpovídat na vaše otázky a diskutovat budou vědečtí pracovníci Soňa Ehlerová, Michal Bursa a Jiří Svoboda. Přijďte diskutovat s vědci. Tedy připojte se :-), pošlete předem otázky, budeme tu s odpověďmi pro vás. Otázky můžete posílat na suchan@astro.cz a ve zprávách na facebook Astronomického ústavu AV ČR

Dny otevřených dveří pro vás letos nechystáme, protože dveře nemůžeme otevřít, však víte proč. Ale nabízíme něco jiného. Vlastně to ani jiné není, prostě jako byste si povídali s vědci z Oddělení galaxií a planetárních systémů u nás. Jen to tentokrát bude po internetu. Těšíme se na vzdálené setkání s vámi.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Astronomický ústav AV ČR


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »