Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Češi budou pozorovat na observatoři ESO v Chile
redakce Vytisknout článek

Češi budou pozorovat na observatoři ESO v Chile

Vybraný snímek Zdeňka Bardona s Mléčnou dráhou nad observatoří s Dánským teleskopem
Vybraný snímek Zdeňka Bardona s Mléčnou dráhou nad observatoří s Dánským teleskopem
Koncem února 2012 byla podepsána trojstranná dohoda mezi Astronomickým ústavem AV ČR, Kodaňskou univerzitou a Evropskou jižní observatoří o spolupráci při pozorování na dánském teleskopu na observatoři Evropské jižní observatoře La Silla v Chile. Podpis dohody definitivně otevřel České republice možnost využívat velký teleskop ve vynikajících pozorovacích podmínkách na observatoři ESO v poušti Atacama.

Robotizaci dalekohledu provádí česká firma ProjectSoft a.s. z Hradce Králové, která má zkušenosti s mnoha evropskými dalekohledy a pohybuje se ve svém oboru na světové špičce. Koncem roku 2011 proběhl kontrolní den zařízení pro modernizaci dánského dalekohledu za účasti zástupců Dánska, Astronomického ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy. Nyní se zařízení plaví na lodi do Chile. Počátkem června bude modernizovaný dalekohled předán českým i dánským astronomům do zkušebního provozu.

Na programu teleskopu se v rámci české účasti budou podílet Astronomický ústav AV ČR (2/3 pozorovacího času), Univerzita Karlova (1/6 pozorovacího času) a Masarykova univerzita v Brně (1/6 pozorovacího času). Program je financován za podpory Akademie věd, Astronomického ústavu AV ČR, GA ČR, MŠMT, Karlovy univerzity a Masarykovy univerzity v Brně. Dalekohled bude zapojen např. do programu pozorování asteroidů a v rámci české účasti na družici Gaia.

Další informace:
[1] Rozhovor: Petr Pravec - Astronomický ústav AV využije dalekohled na jižní polokouli
[2] Některé planetky se rozpadají - výsledek pozorování s 1,5metrovým Dánským dalekohledem
[3] Observatoř La Silla
[4] Observatoř ESO (anglicky)

Převzato: Astronomický ústav AVČR




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »