Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Start sondy k Jupiteru živě z brněnského i pražského planetária

Start sondy k Jupiteru živě z brněnského i pražského planetária

Na průzkum planety Jupiter a především jejích tří ledových měsíců se vydává jedna z největších meziplanetárních sond, JUICE. Sledovat start můžete v přímém přenosu díky pražskému i brněnskému planetáriu. Obě pozvaly popularizátory kosmonautiky a odborníky. Čtvrtek 13. dubna od 12:00 nebo 13:50.

Jak to dopadne, když se nejsofistikovanější kdy vyrobená průzkumná sonda z Evropy vydá zkoumat život na velkých ledových měsících planety Jupiter? Zatím nevíme, ale víme, že to bude hodně divoké. Stejně jako bude divoké sledování jejího odletu ze Země z brněnského planetária, k němuž vás zveme v přímém přenosu ve čtvrtek 13. dubna od 12:00 do 15:00 hod. Těší se na vás Jirka Dušek, Jan Píšala (oba městští hvězdáři), Dušan Majer (pan Kosmonautix) a Tomáš Přibyl (muzeální technik v Brně).

 

Evropská kosmická agentura (ESA) vyšle JUICE na raketě Ariane V z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně a ke svému cíli vzdálenému téměř miliardu kilometrů dorazí po osmiletém putování Sluneční soustavou. Co bude mít všechno JUICE za úkol? Jak se na ní podílela česká vědecká pracoviště? A podaří se vůbec start?

Hosty přenosu z pražského planetária budou: Ivana Kolmašová, Jan Souček (oba z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR) a Jan Spratek (Planetum). Moderuje Pavel Suchan (Astronomický ústav AV ČR). Přenos začíná ve 13:50.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »