Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Apollo 11 krok za krokem online

Apollo 11 krok za krokem online

Apollo 11 online po 40 letech
Apollo 11 online po 40 letech
Právě dnes tomu je 40 let, co odstartovala jedna z nedůležitějších událostí v dějinách lidstva. 16. července 1969 vyletěla do vesmíru raketa nesoucí tříčlennou posádku s jediným úkolem - přistát na Měsíci. 21. července 1969 se pak posádka Apolla 11 navěky zapsala do historie. Díky speciálnímu webu tento okamžik můžete po čtyřech desetiletích prožít znovu.

První slova, první kroky člověka na Měsíci, dokonce celý průběh mise můžete sledovat živě jako v roce 1969. Nemusíte nikam chodit a celou atmosféru tohoto triumfálního úspěchu lidstva si můžete vychutnat z vašeho oblíbeného křesla. U příležitosti 40. výročí úspěšné mise Apollo 11 vytvořila Prezidentská knihovna a muzeum J. F. Kennedyho webovou stránku www.wechoosethemoon.com, na které bude možné online prožít celou tuto historickou událost. Někteří z nás ji uvidí poprvé, jiní už podruhé, ale jistě se stejným vzrušením, nadšením a zájmem.

Název stránky, We choose the Moon (Zvolili jsme Měsíc), byl vybrán na základě proslovu amerického prezidenta Kennedyho o misi Apollo a záměru Američanů přistát na Měsíci. Po načtení adresy vás flashová aplikace seznámí se všemi funkcemi a pak spustí online přenos. Už teď jste mohli na stránce vidět start rakety Saturn 5 a posádku Apolla 11 na cestě k Měsíci. Každý návštěvník stránky se může zaregistrovat a získávat průběžné informace mailem.

Nenechte si ujít přistání mise Apollo 11 ve pondělí 20. července v 15:32 letního středoevropského času a sledujte s napětím její zápis do dějin lidstva se čtyřicetiletým zpožděním. Za normálních okolností se historie neopakuje, ale díky stránce www.wechoosethemoon.com, můžete opět prožít jednu z událostí, která navždy změnila svět.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »