Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Vzácný pohled na umírající hvězdu

Vzácný pohled na umírající hvězdu

Astronomové pořídili pomocí Hubblova kosmického dalekohledu HST nový snímek umírající hvězdy vzdálené od nás 10 000 světelných let. Hvězda je obklopena jednou z nejprotaženější planetárních mlhovin.

Na rozdíl od většiny ostatních planetárních mlhovin, které tvoří kolem centrální hvězdy kruhový prstenec, má tato mlhovina tvar uprostřed zúženého válce. Tmavý pás jakoby uprostřed přerušující mlhovinu je ve skutečnosti tvořen prachem obklopujícím hvězdu.

Planetární mlhovina Henize 3-401Stejně jako tato mlhovina označovaná jako Henize 3-401, tak i všechny ostatní planetární mlhoviny představují velmi krátkou fázi ve vývoji hvězdy předtím, než se vyvine v bílého trpaslíka. Zatímco průměrné hvězdy žijí několik miliard let, fáze tvorby planetární mlhoviny trvá zřejmě jen tisíce let, proto se s těmito mlhovinami setkáváme kolem hvězd jen vzácně.

Velký zájem astronomů o planetární mlhoviny je dán tím, že stále ještě úplně nerozumíme jak přesně vznikají. Procesy stojící za tím jak se mohou z hvězdy uvolňovat ohromné protisměrné výtrysky plynu, které vidíme na obrázku, zůstávají neobjasněny. Obíhá snad kolem hvězdy objekt ovlivňující svým gravitačním polem vnější vrstvy atmosféry? Nebo jsou bipolární výtrysky výsledkem působení magnetického pole samotné hvězdy?

Nejnovější snímky a další studium Henize 3-401 možná pomůže odhalit skutečnost. Na rozdíl od mnohých jiných formujících se planetárních mlhovin, mohou totiž v tomto případě astronomové dobře rozlišit centrální hvězdu.

Podle Sky and Telescope z 18. července 2002




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »